VSAKOLETNA AKTUALNA IN VČASIH KAR GROZLJIVA TEMATIKA....PREJELI SMO:

Pozdravljeni,

verjetno nisem prva, ki vam pišem glede sledečega problema:

v Kranju, natančneje na Planini že dober mesec odmevajo zvoki petard, kljub temu da zakonodaja jasno omejuje uporabo pirotehnike. Najbolj zaskrbljujoče pa je dejstvo, da so tisti, ki mečejo petarde, pogosto mladoletniki. Kljub številnim prijavam občanov policija pogosto ne ukrepa, saj navaja, da ima preveč drugega dela. Vprašanje pa ostaja: kdo bo zaščitil javni red in mir, če tega ne stori policija?

Zakonske omejitve uporabe pirotehnike v Sloveniji

V Sloveniji je uporaba pirotehničnih izdelkov jasno urejena v Zakonu o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih (ZEPI). Ta določa, da:

• je prodaja pirotehnike kategorij F1, F2 in F3 dovoljena le v obdobju med 19. in 31. decembrom, uporaba pa zgolj med 26. decembrom in 1. januarjem.

• prodaja in uporaba pirotehničnih izdelkov, ki povzročajo zgolj hrup (kot so petarde), je v Sloveniji popolnoma prepovedana.

Za kršitelje zakon predvideva visoke denarne kazni:

• Za mladoletnike so odgovorni starši, ki lahko prejmejo kazen v višini do 400 evrov.

• Prav tako je prepovedano prodajati pirotehnične izdelke mladoletnikom. Prodajalci, ki to pravilo kršijo, tvegajo denarne kazni do 10.000 evrov.

Občani vse pogosteje poročajo, da ob prijavi metanja petard policija pogosto ne ukrepa. Izgovor, da imajo drugo delo, je sicer razumljiv, a to ne rešuje težav prebivalcev, ki so vsakodnevno izpostavljeni hrupu in nevarnostim. V rokah otrok in mladostnikov petarde predstavljajo veliko tveganje za poškodbe, za njih same in za mimoidoče. Poleg tega hrup močno moti tudi hišne ljubljenčke in občutljive skupine, kot so starejši ljudje ali tisti, ki trpijo zaradi posttravmatskega sindroma.

Policija ima zakonsko dolžnost, da ukrepa ob kršitvah javnega reda in miru, kamor sodi tudi nezakonita uporaba pirotehnike. Po Zakonu o nalogah in pooblastilih policije mora poskrbeti za varnost prebivalcev in zaščito njihovega premoženja. Nenazadnje pa je dolžna obravnavati prijave kršitev zakona, kar pomeni, da bi morala na teren poslati patruljo in prekrškarje ustrezno kaznovati.

To se dogaja že leta in po pogovorih s sosedi vidim, da imajo vsi tega že dovolj. Menim, da bi morali občani pritisniti na pristojne organe, da se začne zadeva končno urejati. Policija mora odgovarjati za svoje neukrepanje. Odgovor policije, da ima “drugo delo,” ni ustrezen. Zagotavljanje javnega reda in varnosti je njena osnovna naloga, ki ne sme biti odvisna od trenutnih prioritet ali pomanjkanja virov. Če policija ne ukrepa, se s tem pošilja sporočilo, da je kršenje zakonov brez posledic, kar spodbuja mladoletnike in druge kršitelje k še bolj brezskrbnemu ravnanju.

Državljani imamo pravico do varnega in mirnega okolja, zato od policije pričakujemo odgovorno in dosledno ukrepanje. Izgovori niso sprejemljivi, saj zakon velja za vse – tako za tiste, ki ga kršijo, kot za tiste, ki so zadolženi za njegovo izvajanje.

Lep pozdrav,

Katja

Policija vsako leto opozarja, ukrepanje pa je seveda druga stvar....