V spletnem mediju Trma.si je bil 30. 1. 2025 objavljen članek z naslovom "Milijoni za »njihove« preko Spirita v Ljubljani in tisočaki za »njihovega« v Kranju: ISTI MODEL, ISTI PRIJEMI?" in podnaslovom "Od Litijske in Spirita in »velikih rib« do male ribe iz kranjskih rovov...". Članek vsebuje neresnične in zavajajoče navedbe, ki jih Zavod za turizem in kulturo Kranj (ZTKK) zavrača.
-
Neresnične trditve o plačilu Srečku Štagarju Avtor članka trdi, da je Srečko Štagar za "cca 5 dni dogodka" prejel 22.000 evrov € in nadaljuje, da morajo nekateri za to delati 365 dni in s tem zavaja bralce, saj prikazuje, da je šlo za visoko plačilo za minimalen trud.
To ni res. Za izvedbo Vinske poti je Sreško Štagar po oceni porabil vsaj 600 ur dela, poleg tega pa je moral dogodek ustvariti dober poslovni rezultat (dobiček), da je prejel plačilo v takšni višini. V letih, ko je ZTKK dogodek organiziral sam, je uspešno vzpostavil temelje Vinske poti, sodelovanje z zunanjim izvajalcem pa je dogodek dvignilo na novo raven z višjo kakovostjo, več obiskovalci in finančnim dobičkom (2023: 31.269,72 €;
- Sodelovanje z zunanjimi izvajalci – tudi Trma je ZTKK predlagala takšno sodelovanje Sodelovanje z zunanjimi izvajalci, kot je Srečko Štagar, je v določenih primerih gospodarneje, saj lahko projektu posvetijo izključno pozornost in prilagodljiv čas. Kot samozaposleni niso vezani na osemurni delovnik in lahko delajo več, kar v okviru zaposlitve zaradi širših delovnih nalog ni vedno mogoče. To pa ne pomeni, da zaposleni v ZTKK delajo manj zavzeto, saj se ukvarjajo z različnimi projekti hkrati. Zunanje izvajanje projektov omogoča specializirano osredotočenost na posamezen dogodek, kar vodi do boljših izidov. Srečko Štagar je bil pred tem zaposlen na ZTKK in je že takrat uspešno organiziral Vinsko pot, zdaj pa se ji kot zunanji izvajalec lahko posveti v celoti. SODELOVANJE Z ZUNANJIMI IZVAJALCI JE SICER OBIČAJNA PRAKSA, KAR POTRJUJE TUDI PREDLOG MIRANA ŠUBICA IZ LETA 2021, KI JE KOT PREDSTAVNIK MEDIJSKEGA DRUŠTVA KRANJSKA TRMA (IZDAJATELJ TRMA.SI) ZTKK PONUDIL ORGANIZACIJO DVEH DOGODKOV ZA FIKSNO PLAČILO. DO SODELOVANJA NI PRIŠLO ZLASTI ZATO, KER PREDLAGANO PLAČILO NI BILO VEZANO NA USPEH DOGODKA, TEMVEČ DOLOČENO VNAPREJ, MEDTEM KO JE SODELOVANJE S SREČKOM ŠTAGARJEM TEMELJILO NA DOSEŽENIH REZULTATIH.
- Napačna trditev o skritosti sodelovanja Članek navaja, da Srečko Štagar kot organizator "ni bil nikjer omenjen niti z besedico". To ne drži, njegovo sodelovanje je bilo povsem javno. Napis "Fabrika idej, Srečko Štagar s.p." je bil na tiskovinah in družbenih omrežjih, Srečko Štagar je dajal izjave v medijih in pozdravljal goste na vhodu v rove.
- Zavajajoče in žaljive navedbe o zaposlenih na ZTKK Avtor članka se sprašuje, "zakaj dogodka ne organizira ducat zaposlenih na ZTKK", kar je neutemeljeno in krivično. Zaposleni so v obdobju Vinske poti polno zaposleni z drugimi dogodki, kot so Jenkovi dnevi, Noč čarovnic, Prešerni december in priprave na Prešernov smenj. Ti dogodki so organizacijsko vse bolj zahtevni, zaposleni pa pogosto delajo nadure.
- Neustrezna primerjava s Spiritom (Vinska pot se financira iz dobička prireditve in ne iz proračuna) Primerjava Vinske poti z agencijo Spirit, ki razpisuje milijonska sredstva za spodbujanje investicij in razvoja, je povsem neprimerna in brez osnove. Spirit je javna agencija, ki na podlagi razpisov dodeljuje proračunska sredstva, pri čemer je lani prišlo do spornih odločitev, ko so milijonske zneske prejele družbe brez zaposlenih in je bil razpis nato razveljavljen. Nasprotno pa Vinska pot deluje kot tržni projekt, ki se v celoti financira iz lastnih prihodkov in ustvarja dobiček. Plačilo Srečku Štagarju je del stroškov, pokritih z zaslužkom, in temelji na doseženem rezultatu, ne na vnaprejšnjem financiranju.
TRDITEV O "ISTEM MODELU" JE NERESNIČNA IN ZAVAJAJOČA, SAJ AVTOR RAZPISE SPIRITA IN VINSKO POT ENAČI ZGOLJ Z NAMENOM USTVARJANJA NEGATIVNE SLIKE O SODELOVANJU ZTKK S ŠTAGARJEM, KAR NE ODRAŽA DEJANSKEGA STANJA.
- Čakanje na popravke Avtor navaja, da "komaj čaka popravke in nasprotna dejstva". Dejstva kažejo prav nasprotno, saj odgovorni urednik Miran Šubic številnih popravkov ne objavi in so za to potrebne tožbe, ki so namenjene temu, da bralci Trme lahko spoznajo resnično plat zgodbe, ki jo članek prikriva. Če bi bili v člankih na Trmi projekti in delo ZTKK korektno predstavljeni, bi bilo zahtevkov za objavo popravkov bistveno manj oz. jih ne bi bilo.
Klemen Malovrh Direktor Zavoda za turizem in kulturo